Korzystając z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich zapisywaniu.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o Polityce Cookies.

  OK

Czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci? Zasady bezpiecznego użytkowania

W dzisiejszych czasach zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej może być niemałym wyzwaniem! Należy jednak pamiętać, że obecność aktywności fizycznych w życiu dzieci jest bardzo istotna, a naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby nasze pociechy dostawały dzienną porcję ruchu. Jednym z najłatwiejszych sposobów na zachęcenie dzieci do ruchu jest zakup trampoliny. I tu często pojawiają się pytania ze strony rodziców – Czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci? Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci? Czy dzieci na trampolinie mogą uniknąć niebezpiecznych urazów? Jaka jest bezpieczna trampolina dla dzieci? – Kochani Rodzice, skoki na trampolinie dopasowanej do wieku dziecka, które jest pod opieką dorosłego są całkowicie bezpieczne i zdrowe! Urazy typu złamania kończyn, skręcenia kostek itp. mogą mieć miejsce podczas niepozornej zabawy w pokoju malucha, nie należy więc podchodzić do trampoliny jako do sprzętu, które niesie za sobą większe ryzyko urazów. Należy jednak zawsze pamiętać, że skoki na trampolinie powinny się odbywać zawsze w obecności osoby odpowiedzialnej za dzieci. Przestrzegając kilku oczywistych zasad – o których zawsze warto wspomnieć – możemy mieć pewność, że zabawa na trampolinie to wspaniały sposób na dzienną dawkę aktywności, która jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i życia dzieci.

Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci?

Jeśli zastanawiasz się czy trampolina jest zdrowa dla dzieci – jednogłośnie odpowiadamy TAK! Zalecenia WHO (World Health Organization) dotyczące aktywności fizycznej mówią o tym, że minimalna dawka aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia to godzina dziennie. 60 min to minimum, które należy spełnić w trosce o stan zdrowia naszych dzieci. Wiadomo, że dostarczanie codziennej aktywności w postaci mało atrakcyjnych form może być dla malucha po prostu nudne. Bezpieczna trampolina dostosowana do wieku dziecka jest idealnym pomysłem na wyposażenie ogrodu.

Czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci?

Aby skoki na trampolinie były całkowicie bezpieczne dla dzieci musimy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa podczas tej aktywności.
1. NA TRAMPOLINIE SKACZEMY POJEDYNCZO – ten czynnik zmniejsza ryzyko wypadków, nie ma możliwości aby dzieci wpadły na siebie.
2. PRZED WEJŚCIEM NA TRAMPOLINĘ ŚCIĄGAMY BUTY I SKARPETY – podczas skoków najlepszą przyczepność daje nam bosa stopa.
3. PRZED WEJŚCIEM NA TRAMPOLINĘ ZAWSZE WYKONUJEMY ROZGRZEWKĘ – nic skomplikowanego, delikatny rozruch w postaci kilku pajacyków, skoków, rozgrzanie stawów łokciowych, nadgarstków, kolan, kostek.
4. SKOKI ODBYWAJĄ SIĘ W CENTRUM TRAMPOLINY – przypominajmy o tym maluchowi podczas zabawy, skoki na środku trampoliny, a tym samym najdalej od siatki są najbardziej bezpieczne.
5. NIGDY NIE ŚCIĄGAMY SIATEK ZABEZPIECZAJĄCYCH
6. SKOKI ODBYWAJĄ SIĘ ZAWSZE POD OPIEKĄ OSOBY DOROSŁEJ
7. NIE ODBIJAMY SIĘ OD SIATKI ZABEZPIECZAJĄCEJ
8. PRZED TRENINGIEM NA TRAMPOLINIE ŚCIĄGAMY KOLCZYKI, WISIORKI, NASZYJNIKI, BRANSOLETKI
9. NIE NAJADAMY SIĘ I NIE OPIJAMY PRZED TRENINGIEM NA TRAMPOLINIE – od ostatniego obfitego posiłku powinna minąć minimum godzina, zawsze sprawdzajmy też czy dziecko nie ma w buzi np. gumy do żucia.
10. NA TRAMPOLINĘ NIE WNOSIMY ZABAWEK ANI INNYCH PRZEDMIOTÓW!

Przed zakupem trampoliny dla dzieci warto zapoznać dziecko z takim regulaminem.

Jak bezpiecznie korzystać z trampoliny?

Wpisując popularne hasła takie jak: czy trampolina jest bezpieczna dla dzieci, bezpieczna trampolina dla małych dzieci itp. w wyszukiwarki internetowe możemy znaleźć setki artykułów, które kryją w sobie wiele porad dotyczących bezpiecznej zabawy na trampolinie. Niepokojący jest fakt, że w większości z tych artykułów pojawia się stwierdzenie, że na trampolinie może skakać równocześnie „maksymalnie” dwójka dzieci. Kochani rodzice! Pamiętajmy o tym, że trampolina dla dzieci to nie jest forma wspólnej zabawy dla naszych pociech. Na jednej trampolinie może znajdować się maksymalnie jedno dziecko – i to pod okiem opiekuna. Warto tutaj przytoczyć badania naukowe, które odbyły się w Norwegii w 2006 roku. Grupą badawczą było prawie 600 dzieci, których średnia wieku wynosiła 11 lat. Wyniki badań wykazały, że 74% wypadków miało miejsce gdy na trampolinie przebywało więcej niż jedno dziecko.

Jak przygotować dziecko do zabawy na trampolinie?

Skoki na trampolinach to coraz bardziej powszechna forma aktywności poprzez zabawę wśród dzieci. Rola dorosłych w tej zabawie polega na odpowiednim przygotowaniu dziecka do procesu skakania na trampolinie. Na czym polega przygotowanie dziecka do skakania na trampolinie? Po pierwsze aktywacja mięśni – przed każdym wejściem na trampolinę nasze dzieci powinny wykonać krótką rozgrzewkę – skupmy się na stawach – łokcie, nadgarstki, kostki kolana powinny być dobrze rozgrzane. Kilka skłonów, pajacyków, przysiadów czy skoków na trawie wystarczy, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo urazu podczas skoków. Dzieci przed skakaniem nie powinny być ani najedzone ani opite dużą ilością płynów – najlepiej korzystać z tego typu aktywności po minimum godzinie od zjedzonego posiłku. Jeżeli najedzony maluch trafi na trampolinę to sytuacja może zakończyć się bólem brzucha, złym samopoczuciem, a nawet wymiotami.
Nie pozwól też aby dziecko korzystało z trampoliny, która jest całkowicie nasłoneczniona. Połączenie wysokiej temperatury, silnego nasłonecznienia i aktywności fizycznej to ryzyko udaru słonecznego czy po prostu przegrzania dziecka.

Ile osób może korzystać z trampoliny?

Aby zabawa i skoki na trampolinie były bezpieczne należy pamiętać o tym, że skoki na trampolinie odbywają się pojedynczo! Wszelkie wypadki typu urazy, wypadnięcie dziecka z trampoliny, złamania, obtarcia, skręcenie kończyn czy stawów odbywają się najczęściej gdy na trampolinie jest więcej niż jedna osoba – wtedy naprawdę łatwo o wypadek. To oczywiste, że dzieci na trampolinie lubią skakać wspólnie, ale tego typu zabawy mogą być niebezpieczne.

Podsumowanie

Trampolina a zdrowie – czy trampolina jest dobra dla dzieci? Oczywiście, że tak! Jest kilka zasad, o których wspomniano wyżej, które muszą być spełnione, ale nie ma w nich niczego restrykcyjnego. To proste warunki, które należy przestrzegać by uchronić nasze dzieci przed niepotrzebnymi urazami. Każda forma aktywności fizycznej jest dobra i ważna, ale pamiętajmy o tym, że równie ważna jest też frajda naszego dziecka. Jeśli Twój syn czy córka marzy o trampolinie to warto spełnić to marzenie – tym bardziej, że obecnie możemy kupić bezpieczną, porządną, solidną i stabilną trampolinę dla dzieci w normalnej cenie. W ofercie naszego sklepu internetowego Dollo znajdziesz właśnie różne trampoliny, które zadedykowane są osobom w konkretnych przedziałach wiekowych. Zachęcamy do zakupów.